ورود

افرونه یا برنامه شخص سوم چیست ؟

4.5 1 1 1 1 1 (2 Votes)

 

 

 

همان طور که می دانید تمام افزونه هایی که برای سیستم های مدیریت محتوا استفاده می شوند به برنامه های سوم شخص یا شخص سوم (third party) معروف هستند قبل از اینکه با این واژه آشنا شویم بهتر است اطلاعاتی در مورد برنامه های سوم شخص کسب کنید

 

 ادامه مطلب ....

 

برنامه های شخص سوم (third party) ، برنامه هایی هستند که برای کار درون سیستم عامل ها نوشته شده، اما به وسیله افراد یا شرکت ها به غیر از تولید کننده سیستم عامل نوشته می‌شوند. به عنوان مثال، سیستم های مایکروسافت به همراه بسته ای از چندین برنامه نرم افزاری می آیند. از اینها، هر برنامه ای که به وسیله مایکروسافت ایجاد شده باشد، یک برنامه شخص اول (first party) است. هر برنامه ای که به وسیله یک شرکت متفاوت یا یک فرد ایجاد شده باشد برنامه شخص سوم است؛ چنین چیزی در مورد سیستم های اپل و لینوکس نیز صادق است. در این معادله، شخص دوم (second party) کاربر است.

در نوع دیگری از معادله اول شخص سازنده ی برنامه اصلی و دوم شخص برنامه ی کاربردی و سوم شخص برنامه ی اضافه شده به برنامه ی دوم شخص است به طور مثال ویندوز اول شخص ، فتوشاپ دوم شخص و یک پلاگین برای فتوشاب سوم شخص نامیده می شود ولی به صورت رسمی در تعریف برنامه های سوم شخص ، کاربری که از آن برنامه اصلی استفاده می کند دوم شخص (second party) نامیده می شود

نوع متفاوتی از برنامه شخص سوم، قابلیت های اضافی را برای یک برنامه اصلی فراهم می کند. این نوع از برنامه های شخص سوم  به عنوان پلاگین ها و افزونه ها شناخته می شوند. برنامه اصلی موجود خود ممکن است یک برنامه شخص سوم، یا یک برنامه شخص اول باشد. مثال ها عبارتند از پلاگین های رمزنگاری برای برنامه های ایمیل، پلاگین های چند رسانه ای برای مرورگرهای وب برای تماشای فیلم ها یا مشاهده محتوای فلش، یا پلاگین هایی که گونه های خاصی از فایل ها را می‌خوانند همچون پلاگین Adobe Acrobat مورد استفاده در مرورگرها برای خواندن فایل های pdf .

اگرچه پلاگین ها و افزونه ها برای برنامه های شخص اول  نیز موجود هستند، اکثریت وسیعی برای نرم افزارهای متن باز (open source) نوشته می‌شوند. مایکروسافت و اپل کد منبع سیستم عامل های اختصاصی شان را در دسترس عموم قرار نمی‌دهند، و این توانایی یک شخص سوم برای نوشتن یک پلاگین یا افزونه را محدود می‌کند. بیشتر برنامه های شخص سوم نیز اختصاصی هستند، و یک شرکت کد منبع را به صورت محرمانه نگه می‌دارد.

هرچند، برنامه های شخص سوم بسیاری وجود دارند که متن‌باز هستند و این گروه از نرم افزارها در حال رشد است. مرورگر وب فایرفاکس و خدمات گیرنده ایمیل تاندربرد (Thunderbird) تنها دو نمونه از برنامه های شخص سوم منبع باز هستند که خیلی محبوب هستند. این محبوبیت ناشی از فهرست در حال رشد افزونه ها و پلاگین های مناسب و سودمند است که برای این برنامه ها به صورت رایگان موجود هستند. برنامه های شخص اول منبع باز، به استثنای سیستم عامل های لینوکس که یک استثناء را ایجاد می کنند، کمیاب هستند.

نویسنده : آرش مرادی

نظرات (1)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید