ورود

بررسی الگوریتم های جستجو گوگل و تغییرات جدید 2016

5 1 1 1 1 1 (3 Votes)

از زمانی که گوگل برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ عملیاتی شد، این شرکت به طور پیوسته الگوریتم جستجوی خود را برای مطابقت بهتر با جستجوی کاربران توسط محتوای آنلاین بهبود می‌بخشد. در طول سال‌ها بسیاری گوگل با استفاده  از الگوریتم‌های به‌روزرسانی شده تلاش کرده تا محتوای اسپم (هرزنامه) و کم‌کیفیت را، کم‌کند و امکان وقوع محتوای بهینه را در نتایج جستجو، هدف قراردهد. الگوریتم‌های به‌روزرسانی شده دیگر نیز به منظور بهبود درک گوگل از کاوش در محتوای صفحات برای تطابق بهتر نتایج جستجو با خواست کاربر بوده است.

 

 

ادامه مطلب ....

مساله حائز اهمیت این است که تمرکز بر کیفیت محتوا و تجربه کاربر به‌واقع بهترین راه برای اطمینان از بهینه‌سازی وبسایت شما (سئو) است

بسیاری از به‌روزرسانی‌های گوگل بر روی سایت‌های مشهور متعددی اثرگذار بوده است. سئو کاران مجبور هستند تا بهینه‌نمودن بهتر صفحات خود را با هر به‌روزرسانی یاد بگیرند تا رتبه خود را از دست ندهند. با فرض اینکه ۶۷٫۶۰ درصد از کلیک‌ها مربوط به پنج نتیجه اول در صفحات جستجو می‌شود، تنها چند رتبه تنزل به خاطر یک به‌روزرسانی الگوریتم می‌تواند اثر عظیمی بر ترافیک، درآمد و بازدید بگذارد.

در طول هفته‌ها و ماه‌های پیش‌رو، به دلیل شروع به کار به‌روزرسانی اخیر و احتمال قبول به‌روزرسانی‌های قریب‌الوقوع، مشاهده اینکه سئو و استراتژی‌های محتوایی چگونه تکامل می‌یابند جذاب است. در ضمن، در ادامه مروری بر به‌روزرسانی‌های الگوریتم های مهم در گوگل (گذشته، حال و آینده) و اثرات آن‌ها بر چشم‌انداز بازاریابی اینترنتی آورده شده است.

 

پاندا

به‌روزرسانی پاندا اولین بار در فوریه ۲۰۱۱ عملیاتی شد، اگرچه تا به حال چندین بار بعد از آن به‌روزرسانی شده است. این به‌روزرسانی طوری طراحی‌شده است که سایت‌هایی با محتوای کم‌کیفیت را پیدا کند و از رتبه‌بندی خوب آن‌ها در صفحات نتایج موتور جستجو جلوگیری کند.

به طور مثال سایت‌هایی که صفحاتی با محتوای اسپم، تعداد زیاد تبلیغات و محتوای تکراری بیش از حد دارند اغلب جریمه‌های پاندا را تجربه می‌کنند.

اخیرا اعلام شد که پاندا به الگوریتم رتبه‌بندی هسته‌ی گوگل اضافه‌شده است که باعث همهمه‌های زیادی در صنعت شد.

درحالیکه هنوز سوالاتی درباره مفهوم این عمل وجود دارد، مسائلی وجود دارند که از آن‌ها مطمئن هستیم. که به‌روزرسانی‌های پاندا مرتب‌تر صورت می گیرد، به طور مثال این اقدام برای برندهایی که وبسایت آن‌ها توسط پاندا جریمه‌شده است بسیار سودمند می‌باشد.

هرچند برخلاف شایعات اولیه، به‌روزرسانی‌ها به طور دایم و همزمان نخواهد بود.

از همان انتشار نسخه اولیه پاندا وبسایت‌ها می‌باید بر فراهم‌کردن اطلاعات باکیفیت تمرکز می‌کردند. سایت‌هایی که صفحاتی با محتوای کم‌کیفیت مثل مطالبی سطحی با روشنگری اندک داشتند بهتر بود تا صفحه موجود را بهبود می‌بخشیدند تا اینکه کل مطلب را حذف کنند.

توجه داشته باشید که «کیفیت» توسط طول مطلب اندازه‌گیری نمی‌شود پس نمی‌توانید صفحات کم‌کیفیت خود را به راحتی با اضافه‌کردن نوشته‌ی بیشتر بهبود بخشید. مطلب می‌تواند کوتاه یا طولانی باشد، مساله‌ای که اهمیت دارد این است که اطلاعاتی را فراهم کند که کاربر به دنبال آن می‌گردد. کیفیت مطالب بر روی یک وبسایت بیشتر از کمیت آن اهمیت دارد.

 

پنگوئن

الگوریتم پنگوئن گوگل

به‌روزرسانی پنگوئن در حدود یکسال پس از به‌روزرسانی پاندا در آوریل 2012 منتشر شد. این دو نسخه اغلب هنگام بحث در مورد حرکت بزرگ گوگل برای بالابردن کیفیت مطالبی که در نتایج موتور جستجو ظاهر می‌گردد، در یک گروه قرار داده می‌شوند.

این به‌روزرسانی به میزان زیادی بر هدف گرفتن لینک‌های (پیوندهای) اسپمی تمرکز می‌کند. گوگل به بک‌لینک‌ها (لینک‌های ورودی) به عنوان نشانه‌ای از اعتبار و شهرت یک سایت نگاه می‌کند و مشخصات بک‌لینک یک سایت را در هنگام رتبه‌بندی لحاظ می‌کند.

در گذشته هنگامی که الگوریتم هسته‌ی گوگل پیچیدگی کمتری داشت، مردم متوجه شدند که می‌توانند به طور موثری با دستیابی به تعداد قابل توجهی از بک‌لینک‌ها (اغلب اسپم و بی‌ربط) رتبه‌بندی موتورهای جستجو را به بازی بگیرند.

پنگوئن با هدف قرار دادن صفحاتی که وابسته به لینک‌های کم‌کیفیت مثل مزارع لینک بودند، تا به طور مصنوعی رتبه‌بندی خود را افزایش دهند، با این تکنیک دستکاری مبارزه کرد. وبسایت‌هایی با مشخصات بک‌لینک اسپم مجبور شدند تا لینک‌های بد را حذف یا رد کنند تا از جریمه‌های رتبه‌بندی در امان بمانند.

لینک‌های با کیفیت همچنان موضوع باارزشی برای سایت‌ها است، اگرچه گوگل تاکیدکرده است که سایت‌ها باید بر توسعه یک مشخصه بک‌لینک باکفیت به طور هماهنگ تمرکز کنند. این امر یعنی ایجاد بخش‌های آموزنده که افراد می‌خواهند با یک بک‌لینک به عنوان مرجع معرفی شوند.

برای جلب توجه به نوشته خود، می‌توانید از سه‌گانه جستجو، اجتماع و مضمون استفاده کنید. بوسیله ایجاد مطالب باکیفیت و سپس توزیع آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی، شروع به جلب توجه نسبت به کار خود می‌کنید.

این امر می‌تواند خواننده شما را افزایش دهد و (در حالت تئوری) به شما در دریافت بک‌لینک‌های بیشتر کمک کند. شما همچنین می‌توانید از تکنیک‌هایی مثل ارسال مطالب به عنوان مهمان بر روی وبلاگ‌های مشهور دیگر استفاده کنید و یک مشخصه بک‌لینک قوی بسازید.

 

مرغ مگس‌خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

به‌روزرسانی مرغ مگس‌خوار در تابستان ۲۰۱۳ صورت گرفت. این به‌روزرسانی برای بهبود قابلیت‌های جستجوی معنایی گوگل طراحی شد. برای مردم به طور فزاینده‌ای رایج‌شده بود که از گوگل به صورت مکالمه‌ای استفاده کنند، با تایپ کردن مطلب مورد نظر خود طوری که از یک دوست می‌خواهند بپرسند.

این به‌روزرسانی برای کمک به پاسخ گوگل با درک نیت و مفهوم آن طراحی شد.

با این به‌روزرسانی، با تاکید بر نیت فرد، گوگل دیگر یک بازی تطابق ساده را انجام نمی‌داد که لغات کلیدی در جستجو را با لغات کلیدی مضمامین مرتبط کند. اکنون نیاز بود که مفاهیم به ماورای لغات کلیدی بروند. نیاز بود تا درکی از اینکه کاربران به چه مطلبی علاقه‌مند هستند و چه چیزی را می‌خواهند یاد بگیرند به نمایش گذاشته شود. در حالیکه لغات کلیدی هنوز بخش مهمی از ارتباط موتور جستجو در مورد موضوع بحث است، راهی که از آن‌ها بهره‌برداری می‌شود تغییر یافته است. لغات کلیدی طولانی اهمیت بیشتری یافته‌اند و نیت فرد تعیین‌کننده شده است.

توسعه‌دهندگان مطالب باید توجه خود را معطوف به درک این مساله کنند که چرا مشتریان ممکن است لغات خاصی را در موتور جستجو تایپ کنند و محتوایی را تولید کنند که نیازهای آن‌ها را پوشش دهد.

 

به‌روزرسانی موبایل

سال ۲۰۱۵ چندین به‌روزرسانی بزرگ را مشاهده کرد که توسعه مطالب را تحت تاثیر گذاشتند. اولین آن‌ها، به‌روزرسانی سازگار با موبایل گوگل در ماه آوریل رخ داد. این به‌روزرسانی منحصر به فرد بود زیرا گوگل در حقیقت به کاربران وبسایت‌ها در مورد وقوع آن از قبل هشدار داد.

با این به‌روزرسانی گوگل دریافت که موبایل شروع به تسلط در جستجو و رفتار مشتریان آنلاین می‌کند -  در حقیقت چندین ماه پس از اعلام به‌روزرسانی سازگار با موبایل، گوگل اعلام کرد که جستجوهای موبایل به طور رسمی از نمونه دسکتاپ پیشی‌گرفته است. به‌روزرسانی سازگار با موبایل سایت‌ها را مجبور می‌کند تا وبسایت خود را با موبایل سازگار گردانند یا ریسک شکست در مشاهده‌شدن را برابر سایتی که این کار را انجام می‌دهد بپذیرند.

با این به‌روزرسانی گوگل می‌خواست که سایت‌ها در نظر داشته باشند که کاربران موبایل چه کار آنلاینی را دوست دارند انجام دهند یا چگونه این نیازها فراخوانده می‌شوند.

این امر به این معنی است که سئو کاران و بازاریابان مطالب باید شروع به درنظر گرفتن فاکتورهای طراحی مثل موارد زیر کنند:

  • طراحی پاسخگو (رسپانسیو) یا یک صفحه موبایل
  • ناوبری سایت برای استفاده از انگشتان توسط کاربر واضح و ساده باشد
  • جلوگیری از اضطراب حاصل از مواردی مثل دکمه‌های بسیار نزدیک به همدیگر
  • تمام صفحات به موثرترین و ساده‌ترین شکل ممکن برای قرار گرفتن در صفحه یک تلفن هوشمند سازگار شود

این به‌روزرسانی موبایل همچنین اهمیت بهینه‌سازی برند برای موبایل را به صف جلو آورد، حتی جلوتر از آنچه که برای جلوگیری از جریمه‌شدن توسط گوگل مورد نیاز بود.

به طور مثال، مشتریان موبایل اغلب بسیار عمل‌محور هستند. آن‌ها می‌خواهند که بتوانند با شما تماس بگیرند و آدرس شما را پیدا کنند. آن‌ها می‌خواهند اطلاعات شما را به راحتی و بدون اسکرول (حرکت) بیش از حد بر روی صفحه نمایش بدهند. درحالیکه صفحات طولانی معمولا بر روی موبایل‌ها خوانده نمی‌شوند، راحت‌تر نمودن بازگشت به بالای صفحه امری سودمند است

کاربران موبایل همچنین بسیار محلی‌محور هستند. مطالب توسعه‌یافته برای موبایل‌ها باید اهدافت محلی (شهر ، منطقه) را لحاظ کنند تا فرصت‌های ورودی از موبایل را افزایش دهند.

 

به‌روزرسانی کیفیت

مدت زمان کمی پس از به‌روزرسانی موبایل، مردم شروع به گزارش سرنخ‌هایی از به‌روزرسانی دیگری از گوگل کردند که از آن به بعد به نام به‌روزرسانی کیفیت شناخته شد. این مساله آنقدر بی‌سر و صدا رخ داد که حتی گوگل در ابتدا تغییرات را تایید نکرد.

در طول این به‌روزرسانی سایت‌هایی که بر تجربه کاربر و پخش مطالب باکیفیت تمرکز داشتند پاداش گرفتند، درحالیکه سایت‌هایی که تبلیغات زیاد و مطالبی تولید‌شده توسط کاربر خاصی داشتند احتمال بیشتری برای جریمه‌شدن پیدا کردند.

هرچند به صورت جالب توجهی، تمام محتوای تولیدشده توسط کاربر در تمام سایت‌ها ضربه نخوردند. برخی وبسایت ها مثل Quora.com (سایتی در ضمینه پرسش و پاسخ) در حقیقت با این به‌روزرسانی تقویت شدند؛ به نظر می‌رسد که این رخداد به دلیل توجه زیاد این سایت در مورد کیفیت پاسخ‌ها و مطالب ثبت شده بر روی صفحه باشد.

به نظر می‌رسد که مساله کلیدی برای جلوگیری از جریمه با این به‌روزرسانی خودداری از مطالب سطحی یا موارد دیگری که جزو احتیاجات اولیه کاربر نیستند است.

سایت‌ها همچنین باید از کارکرد درست صفحات خود اطمینان حاصل کنند، زیرا پیغام‌های خطا احتمال جریمه‌شدن توسط به‌روزرسانی کیفیت را بالا می‌برد. گوگل می‌داند که چقدر این مساله مضطرب‌کننده است که در جستجوی یافتن پاسخ یک سوال باشید و به جای آن به یک مقاله بسیار تبلیغاتی یا یک خطای ۴۰۴ برسید.

 

مغز رتبه‌بندی (رنک‌برین)

مغز رتبه‌بندی در پاییز ۲۰۱۵ معرفی گردید و همچنین یک تغییر منحصربه فرد در الگوریتم گوگل بود. با این به‌روزرسانی، موتور جستجو جرات کرد به دنیای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی وارد شود.

این سیستم برای یادگیری و پیش‌بینی رفتار کاربر طراحی شده است که به گوگل کمک می‌کند تا صدها میلیون سوال کاملا منحصر به فرد و تا به حال دیده‌نشده که هر روز با آن رودررو می‌گردد را پیش‌بینی کند و پاسخگو باشد.

همچنین فرض می‌شود که مغز رتبه‌بندی به گوگل در پیش‌بینی مطالب و نیت از بعضی جهات کمک می‌کند. اگرچه گوگل اطلاعات کمی از چگونگی کارکرد هوش مصنوعی جدید خود منتشر کرده است، آن‌ها گفته‌اند که این الگوریتم از نظر اهمیت سومین سیگنال رتبه‌بندی آن‌ها است. این مساله برای صاحبان سایت‌ها تاکید بیشتری در ایجاد محتوای هم‌راستا با خواست کاربر می ‌طلبد.

 

شایعات هفته گذشته: پاندا و الگوریتم هسته

هفته گذشته برخی سئو کاران با به‌روزرسانی جدیدی مواجه شدند که به نظر بر روی رتبه‌بندی سایت‌های متعددی تاثیرگذار بوده است. اگرچه در ابتدا شایعاتی پخش شد که این به‌روزرسانی ممکن است به‌روزرسانی مورد انتظار پنگوئن یا مساله‌ای مرتبط با پاندا باشد، گوگل این شایعات را رد کرد و به صورت رسمی تایید کرد که این یک به‌روزرسانی الگوریتم هسته بوده که با هیچکدام از دو به‌روزرسانی مذکور مرتبط نمی‌باشد.

بر اساس الگوهایی که در چند روز اخیر ایجاد شده است، به نظر می‌رسد که این تنظیم همانند بقیه بر روی درک بهتر خواست کاربر و مشخص‌نمودن محتوای باکیفیت تمرکز کرده است.

در هفته‌های آتی اطلاعات بیشتری در مورد این به‌روزرسانی و اینکه برندها چگونه می‌توانند پاسخ بهتری به آن داشته باشند خواهیم داشت. در حال حاضر توسعه‌دهندگان مطالب باید به تمرکز خود بر ایجاد مطالب باکیفیت که پاسخگوی مواردی باشد که مشتریان آن‌ها می‌خواهند ببینند ادامه دهند.

 

جمع‌بندی: با تمرکز بر مطالب کیفی و تجربه کاربر پیشرو بمانید

گوگل به درستی همیشه در جست و جوی برندهایی است که یک تجربه خوب و باکفیت را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کنند. به‌روزرسانی‌ها در جهت ارزیابی تجربه کاربر طراحی شده‌اند. سئو کاران باید به‌روزرسانی‌های متنوع الگوریتم‌ها توجه کنند و برای پیشرفت و در معرض دید بودن با آن ها تطبیق یابند.

برای پیشرفت کردن و کم‌کردن ریسک، تاثیرپذیر بودن بسیار بهتر از مقابله کردن است.

در حالت کلی بر روی موارد زیر تمرکز کنید:

  • فراهم کردن مطالب باکیفیت. مطالبی را ایجاد کنید که منحصر به فرد و مرتبط با کاربر باشد. مطالب را با استفاده بیش‌ از حد از لغات کلیدی هدف پر نکنید.
  • سایت خود را برای کاربر بهینه کنید. اطمینان حاصل کنید که کاربران تجربه مثبتی داشته‌اند و اطلاعاتی را که خواسته‌اند بدست آورند. فاکتورهایی مثل سرعت صفحه، زمان‌ لودشدن و طراحی نیز مهم هستند و بهترین حالات برای جستجوی موبایل را دنبال کنید.
  • لینک‌ها را به چنگ آورید نه اینکه بخرید. بر روی منابع موثق و باکیفیت تمرکز کنید و تنها به مطالب مرتبط لینک بدهید.

تقریبا هرساله به‌روزرسانی‌های گوگل تاثیرات دور از ‌دسترسی بر صنایع می‌گذارد زیرا برندها یک‌شبه متوجه صعود یا نزول وبسایت خود می‌شوند با توجه به اینکه مطالب آن‌ها تا چه حد هم‌راستا با قواعد جدید باشد.

گوگل می‌خواهد که توسعه‌دهندگان وبسایت کمتر به رتبه‌بندی توجه کنند و بیشتر بر کاربران تمرکز کنند. سئو کارانی که بر مطالب باکفیت و استراتژی‌های دیجیتال تمرکز می‌کنند، هرگونه ریسک مرتبط با به‌روزرسانی‌های گوگل را کاهش می‌دهند و سهم بازار را از رقبای خود (آن‌هایی که این کار را نمی‌کنند) می گیرند.

در سئو بیشتر تاثیر پذیر باشید تا مقابله گر.

نویسنده : آرش مرادی

نظرات (1)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید